Ułatwienia dostępu

Przedstawienia profilaktyczno – edukacyjne w naszej szkole

Szkoła Podstawowa

13 kwietnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły gościli młodych aktorów ze „Studia Małych Form Teatralnych Edu-Artis” z Krakowa. Ta doświadczona grupa teatralna od wielu lat zajmuje się tworzeniem i wystawianiem spektakli czy programów profilaktycznych dla dzieci. Tym razem wystąpiła z dwoma spektaklami przeznaczonymi dla odpowiednich grup wiekowych.

Uczniom klas 0 – IV przedstawili bajkową opowieść o zdrowym stylu życia „W domku Baby Jagi„. Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody rodzeństwa, które bawiąc się w lesie trafiło na chatkę z piernika i mieszkającą w niej Babę Jagę. W przedstawieniu Małgosia nie potrafiła oprzeć się krainie słodyczy, na szczęście jej mądry brat zrobił wszystko by przekonać ją do zdrowego odżywiania. Ten interaktywny spektakl łączy naukę z zabawą. Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu: chętnie odpowiadały na pytania i włączały się w działania sceniczne. Z wielkim zaangażowaniem podsuwały również pomysły, które miały przekonać Małgosię do jedzenia owoców zamiast łakoci. W przedstawieniu nie zabrakło również elementów gimnastyki i tańca. Ta bajkowa opowieść o zdrowym stylu życia uczy jakie konsekwencje może mieć objadanie się słodyczami. Równocześnie pokazuje zalety jedzenia warzyw i owoców.

Uczniowie klas IV – VI obejrzeli spektakl ukierunkowany na przeciwdziałanie agresji i przemocy (również cyberprzemocy) – „Agresji mówię NIE!”. Brak miłości i pozytywnych wzorców wytwarza postawy agresji i wrogości u dzieci. Często miejscem powstawania zachowań agresywnych jest dom i panująca tam przemoc. Często jest to również szkoła. Wynika to z kłopotów w nauce, dominacji starszych kolegów nad młodszymi, konfliktów między rówieśnikami. Dostrzeganym zjawiskiem jest również nękanie psychiczne za pomocą telefonów, sms-ów, e-maili lub działań w Internecie. Głównym celem zajęć profilaktycznych przedstawionych przez aktorów było rozwijanie u dzieci świadomości istnienia różnorodnych zagrożeń, wskazywanie możliwości unikania ich oraz zapobieganie ich powstawaniu.

Bardzo dziękujemy Pani Marzannie Leszczyńskiej – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury za sfinansowanie wyżej opisanych spektakli profilaktyczno – edukacyjnych.

Urszula Waszkiewicz