Procedury ochrony uczniów i pracowników przed Covid-19
- Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły.
- Procedura pobytu i zabawy w sali dydaktycznej i na świetlicy szkolnej.
- Procedura wyjścia grupy uczniów na plac zabaw i boiska szkolne.
- Procedura pobytu grupy w ogrodzie/na placu zabaw.
- Procedura zgłaszania i reagowania na incydenty w grupie oraz stosowanie zabezpieczeń w trakcie wymaganych zabiegów higienicznych.
- Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem Covid-19 u ucznia.
- Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem Covid-19 u pracownika.
- Procedura wypożyczania i zwrotów książek i podręczników w bibliotece szkolnej.
- Procedura komunikacji z rodzicami uczniów.
- Procedura przygotowania i wydawania posiłków w stołówce szkolnej .
- Procedura postępowania z odpadami dla osób stosujących środki zapobiegawcze w miejscu pracy w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa .
- Procedura dezynfekcji zabawek i pomocy dydaktycznych.
- Procedura przestrzegania zasad ochrony pracowni informatycznej, innej.
- Procedura przestrzegania zasad ochrony w czasie zajęć rewalidacyjnych i specjalistycznych.
- Procedura korzystania z sal gimnastycznych.
Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły
Do przyprowadzania i odbioru dzieci oddziałów przedszkolnych ze szkoły, uprawniony jest wyłącznie rodzic/ opiekun prawny dziecka lub osoba uprawniona na piśmie zgodnie z procedurą RODO.
- Przyprowadzanie dziecka do szkoły
- Do szkoły przychodzą dzieci wyłącznie zdrowe, bez objawów chorobowych takich jak katar, kaszel, wysypka, gorączka, duszności, ból mięśni, brzucha, głowy, biegunka.
- Dzieci i młodzież przychodzą do szkoły w czystych, świeżych ubraniach. Młodsze dzieci przyprowadzane są przez osoby zdrowe. Ubrania z poprzedniego dnia mają być uprane i zdezynfekowane w domu.
- Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły wysłać dziecka, u którego w rodzinie jeden z domowników przebywa na kwarantannie.
- Rodzic przyprowadzający lub odbierający dziecko ze szkoły może wchodzić na teren budynku jedynie do miejsca wyznaczonego z zachowaniem zasady – jeden rodzic
z dzieckiem i w odstępie 2 metrów od kolejnego rodzica z dzieckiem. Muszą posiadać (rodzic i dziecko) maseczkę zakrywającą usta i nos. - Rodzic przy wejściu do szkoły jest zobowiązany skorzystć z płynu dezynfekcyjnego znajdującego się w dozowniku bezdotykowym przy wejściu głównym do szkoły.
- Dziecko do szkoły nie przynosi żadnych zabawek i innych przedmiotów wykonanych
z materiałów pluszowych lub tkanin. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełno sprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie. - Uczeń do szkoły przynosi przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mają znajdować się na ławce szkolnej ucznia. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.
- Uczniowie samodzielnie rozbierają się w szatni. Dzieciom młodszym pomagają pracownicy szkoły i odprowadzają do właściwej sali. Zgodnie z zaleceniami GIS przebywanie osób trzecich w pomieszczeniach szkoły zostanie ograniczone do niezbędnego minimum.
- Rodzic /prawny opiekun przebywający w sytuacji wyjątkowej na terenie szkoły, ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zdezynfekować ręce przed wejściem.
- W sytuacji, gdy pracownik szkoły zauważy, że dziecko ma objawy chorobowe sugerujace chorobę zakaźną, może podjąć decyzję nie przyjęcia dziecka do szkoły na zajęcialub umieszczenia go w izolatce.
- Odbieranie dziecka ze szkoły. Powrót ucznia do domu ze szkoły.
- Rodzic odbierający dzieckoze szkoły powinien być wyposażony w maseczkę zasłaniającą nos i usta oraz rękawiczki. Przed wejściem do wyznaczonego obszaru, powinien użyć płynu dezynfekującego.
- Rodzic zgłasza odbiór dziecka pracownikowi szkoły i oczekuje na przyprowadzenie go przez pracownika szkoły na zewnątrz, lub do wyznaczonego miejsca, zachowując dystans społeczny i ograniczając do minimum kontakty z innymi rodzicami oczekującymi na odbiór dziecka.
- Nauczyciel lub wyznaczony pracownik szkoły przygotowuje dziecko do wyjścia i odprowadza je do rodzica/ prawnego opiekuna.
- Dzieci przebywające na placu zabaw lub na boisku szkolnym, przyprowadza do oczekujących rodziców nauczyciel lub wyznaczony pracownik szkoły.
- Wszelkie informacje na temat dziecka rodzic może uzyskać bezpośrednio od nauczyciela, przez kontakt mailowy lub telefoniczny z nauczycielem lub od wyznaczonego pracownika.
- Uczeń po zakończonych zajęciach, udaje się do szatni i do wyjścia głównego w celu opuszczenia szkoły lub do świetlicy w przypadku ucznia dojeżdżającego.
Procedura pobytu i zabawy w sali dydaktycznej i świetlicy szkolnej
- Nauczyciel/ wychowawca świetlicy ma obowiązek wejść do sali pierwszy i sprawdzić czy warunki do prowadzenia opieki nad uczniami nie zagrażają bezpieczeństwu.
- Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel / wychowawca świetlicy lub specjalista prowadzący zajęcia wietrzy salę, w której będą przebywali uczniowie. Salę należy wietrzyć w ciągu dnia w godzinnych odstępach czasowych.
- Jedna grupa uczniów/ wychowanków powinna przebywać w miarę możliwości w wyznaczonej stałej sali lekcyjnej.
- Należy zwracać uwagę uczniów na regularne mycie rąk wodą z mydłem.
- Wykorzystywane podczas zajęć organizowanych w szkole przez ucznia przybory szkolne, pomoce dydaktyczne, materiały piśmiennicze, nie mogą być przekazane do korzystania przez innego ucznia przed zdezynfekowaniem ich środkami dezynfekcyjnymi. Sprzęty
i przybory sportowe wykorzystywane podczas zajęć ruchowych należy dokładnie czyścić
i dezynfekować po zakończonych zajęciach. Czynności dezynfekcyjnych dokonuje pracownik obsługi szkoły. - Nauczyciel nie może pozostawić uczniów bez opieki. W sytuacjach wyjątkowych nauczyciel ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom na czas jego nieobecności przez innego nauczyciela lub pomoc nauczyciela/woźnego, sprzątaczki.
- Nauczyciel podczas prowadzonych zajęć czuwa nad bezpieczeństwem dzieci, prowadzi kontrolowane poczucie swobody uczniów, zachowując reżim sanitarny.
- Nauczyciel obserwuje uczniów podczas zabaw, ingeruje w konflikty między dziećmi, jeśli nie są w stanie same ich rozwiązać.
- Uwaga nauczyciela jest skupiona wyłącznie na powierzonych jego opiece uczniach.
- Nauczyciele zobowiązani są do zawierania z dziećmi reguł warunkujących ich bezpieczeństwo na terenie szkoły: w budynku, na placu zabaw, na boisku szkolnym oraz do ich egzekwowania i przestrzegania.
- Zabawki /pomoce używane przez ucznia w świetlicy szkolnej są odkładane do pudełka na stoliku i dezynfekowane po dniu pobytu dziecka w szkole.
- Uczniowie korzystający z własnych pomocy i przyborów szkolnych nie wymieniają się nimi między sobą. W czasie zajęć odkładają je na swoją ławkę szkolną lub do plecaka.
- Po zakończonych zajęciach uczeń pomoce i przybory szkolne zabiera do domu. Rodzice dziecka są zobowiązani do wyczyszczenia i zdezynfekowania używanych w szkole pomocy. Uczeń do szkoły przynosi czyste i zdezynfekowane przybory i pomoce szkolne potrzebne mu do zajęć.
- Nauczyciele oraz pracownicy nie mogą wykonywać żadnych zabiegów medycznych ani podawać lekarstw.
- W przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych COVID-19 (np. gorączka, wymioty, biegunka, wysypka, omdlenia, itp.) należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 metrów odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
- Szkoła zapewnia w czasie funkcjonowania w okresie epidemii COVID opiekę pielęgniarki szkolnej w godzinach jej pracy w szkole lub w czasie jej pracy w ośrodku zdrowia.
Procedura wyjścia grupy uczniów na plac zabaw i boiska szkolne
- Szkoła w okresie COVID – 19 nie organizuje wyjść poza ogrodzony teren szkoły.
- Dzieci/ wychowankowie uczestniczący w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli, będą korzystały z placu zabaw i boisk szkolnych, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu społecznego.
- Każdorazowo przed wyjściem na plac zabaw lub boisko sportowe,nauczyciel przypomina dzieciom umowy dotyczące bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu oraz zwraca uwagę na obowiązujące w szkole Regulaminy korzystania
z boiska i placu zabaw. - Nauczyciel na placu zabaw i boisku sportowym ogranicza aktywności uczniów sprzyjające bliskiemu kontaktowi między nimi. Gry i zabawy ruchowe proponowane przez nauczyciela muszą uwzględniać dystans społeczny 1,5 metra.
- W szatni szkolnej jednocześnie może przebywać jedna grupa uczniów, a dzieci przebierają się w odpowiedniej odległości od siebie.
- Uczniowie w szatni niezwłocznie przygotowują się do wyjścia na dwór, nakładając ubranie wierzchnie (kurtkę, buty itp.) i czekają w wyznaczonym przez nauczyciela miejscu.
- Przed wyjściem grupy z budynku szkoły nauczyciel ma obowiązek przeliczenia dzieci. Powrót do budynku szkoły z placu zabaw lub boiska sportowego odbywa się po sprawdzeniu przez nauczyciela liczby dzieci, ustawieniu uczniów z zachowaniem dystansu społecznego. Po powrocie do szkoły i udaniu się do szatni obowiązują zasady zachowania opisane w pkt. 5 i 6.
- Sprzęty i pomoce sportowe oraz wyposażenie boiska i placu zabaw są dezynfekowane poprzez oprysk środkiem dezynfekującym, po zakończonym pobycie i zajęciach grupy uczniów. Czyszczenia i dezynfekcji dokonuje pracownik obsługi szkoły. Następna grupa uczniów może przebywać na placu zabaw i boisku po zakończonych czynnościach dezynfekcji.
Procedura pobytu grupy w ogrodzie/ na placu zabaw
W przypadku gdy pogoda na to pozwoli, uczniowie będą korzystali ze szkolnego placu zabaw i boiska sportowego przy zachowaniu następujących zasad:
- Plac zabaw i boisko szkolne są zamknięte dla rodziców/opiekunów prawnych/osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.
- Na boisku szkolnym nie może przebywać więcej niż dwie grupy uczniów.
- Każda grupa ma swoją wydzieloną strefę i nie może jej zmieniać w trakcie zabawy i gier sportowych, dopiero po dezynfekcji sprzętów.
- Opiekunowie zapewniają, aby dzieci z poszczególnych grup nie kontaktowały się ze sobą.
- Między wyznaczonymi placami zabaw dla poszczególnych grup musi być zachowana odległość między dziećmi minimum 1,5 metra.
- Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem dzieci, zachowując reżim sanitarny.
- Na placu zabaw i boisku sportowym dzieci mogą przebywać bez maseczek ochronnych.
- Podczas pobytu na placu zabaw i boisku szkolnym zezwala się na korzystanie tylko z tych sprzętów, które mogą być poddawane codziennej dezynfekcji.
- Nauczyciel obserwuje dzieci podczas zabaw i gier sportowych, ingeruje, gdy zaistnieje konflikt między nimi.
- Powrót do budynku szkolnego odbywa się po uprzednim przeliczeniu wszystkich dzieci w grupie wychowawczej.
- Po wejściu do budynku szkoły uczniowie dezynfekują ręce.
Procedura zgłaszania i reagowania na incydenty w grupie oraz stosowanie zabezpieczeń w trakcie wymaganych zabiegów higienicznych
- W razie wystąpienia konieczności przeprowadzenia zabiegów higienicznych u ucznia nauczyciel zgłasza ten fakt sprzątaczce / pomoc nauczyciela.
- W miejscu przeprowadzanego zabiegu higienicznego mogą znajdować się wyłącznie dwie osoby, czyli dziecko i woźna lub drugi nauczyciel.
- W czasie przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka personel powinien stosować indywidualne środki ochrony osobistej.
- Ubranie dziecka należy zabezpieczyć wkładając do jednorazowego foliowego woreczka i odłożyć w bezpieczne, wyznaczone do tego celu miejsce. Ubranie należy zwrócić rodzicowi dziecka, podczas odbioru dziecka.
- Po przeprowadzeniu zabiegów higienicznych personel jest zobowiązany do zmiany środków ochrony.
Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem Covid-19 u ucznia
- Nauczyciel, który zaobserwował u ucznia jeden z objawów (gorączka, kaszel, duszność) niezwłocznie nakłada strój ochronny( np. maska jednorazowa, rękawiczki jednorazowe, przyłbica)
- Nauczyciel przekazuje uczniowi instrukcje, że ma przebywać w wyznaczonym miejscu (najlepiej przodem do ściany/okna), założyć maskę jednorazową, zdezynfekować ręce, nałożyć jednorazowe rękawiczki.
- Nauczyciel kontaktuje się z Dyrektorem, który niezwłocznie wyznacza osobę, która
w stroju ochronnym zajmie się uczniem do przyjazdu rodziców. - Dyrektor lub wyznaczony pracownik powiadamia rodziców, nakazuje niezwłocznie odebrać dziecko ze szkoły, zaleca kontakt z lekarzem i Stacją SANEPID.
- Nauczyciel przekazuje zdrowym dzieciom instrukcję, aby nie zbliżały się do chorego dziecka, założyły maski jednorazowe, zdezynfekowały ręce.
- Nauczyciel otwiera okno.
- Nauczyciel przekazuje dziecko wyznaczonej osobie (podaje imię, nazwisko, obserwowane objawy).
- Dziecko prowadzone jest do izolatki, gdzie wraz z osobą dorosłą, wyznaczoną przez dyrektora czeka na rodziców.
- Nauczyciel dokładnie myje ręce, instruuje dzieci, aby umyły ręce, zdezynfekowały.
- Uczniowie wraz z nauczycielem opuszczają salę, która jest dezynfekowana i dokładnie wietrzona.
- Dziecko z objawami (kaszel, duszność, gorączka) przekazywane jest rodzicom zgodnie z procedurą odbioru dzieci ze szkoły.
- Do szkoły nie są przyjmowani uczniowie, którzy wykazują objawy w momencie przyjścia, jak również te, które podlegają jednemu z kryteriów epidemiologicznych.
- Rodzic ma obowiązek poinformować niezwłocznie Dyrektora szkoły
o potwierdzonym zakażeniu wirusem COVID –19.
Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem Covid-19 u pracownika
- Pracownik, który zaobserwował u siebie jeden z objawów (gorączka, kaszel, duszność) niezwłocznie nakłada strój ochronny(np. maseczki, rękawiczki jednorazowe, przyłbice)
- Pracownik pozostaje w jednym, wyznaczonym miejscu, nie zbliża się do innych osób.
- Pracownik przekazuje informacje do Dyrektora, który niezwłocznie wyznacza osobę, która przejmie obowiązki pracownika.
- Jeśli pracownik przebywał w sali z dziećmi to podaje zdrowym dzieciom instrukcję, aby nie zbliżały się, założyły maski jednorazowe, zdezynfekowały ręce.
- Otwiera okno.
- Osoba wyznaczona przez Dyrektora przejmuje obowiązki pracownika z objawami chorobowymi.
- Jeśli pracownik z objawami przebywał w sali z dziećmi to dzieci wraz z osobą wyznaczoną przez Dyrektora myją dokładnie ręce dezynfekują, opuszczają salę, która jest dezynfekowana i dokładnie wietrzona.
- Pracownik z objawami powinien niezwłocznie opuścić teren szkoły z zaleceniem kontaktu z lekarzem i Stacją SANEPID.
- Pracownik z objawami klinicznymi lub który podlega jednemu z kryteriów epidemiologicznych nie powinien rozpoczynać pracy.
Procedura wypożyczania i zwrotów książek i podręczników w bibliotece szkolnej
- Pomieszczenie biblioteki powinno być wietrzone.
- Przed rozpoczęciem pracy w bibliotece, tuż po przyjściu do szkoły obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem.
- Należy zachować bezpieczną odległość od użytkowników (rekomendowane są 1,5 metra).
- Podczas pracy, regularnie często i dokładnie, myć ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją, znajdującą się przy umywalce i dezynfekować dłonie.
- Należy pilnować, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze).
- Uczniom i innym osobom korzystającym z biblioteki ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych.
- Wyznacza się miejsce składowania oddawanych książek, które opisuje się datą.
- Obowiązuje okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.
Procedura komunikacji z rodzicami uczniów
- Rodzice w czasie ograniczenia funkcjonowaniaszkoły, w związku zapobieganiem COVID-19, kontaktują się z nauczycielem lub wychowawcą telefonicznie, mailowo lub bezpośrednio po wcześniejszym umówieniu się na rozmowę. W bezpośrednim kontakcie
z nauczycielem rodzic ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zachować dystans społeczny wynoszący min. 1,5 metra. - W szczególnych sytuacjach, rodzic może kontaktować się z nauczycielem lub wychowawcą za jego zgodą i wiedzą w wyznaczonym miejscu na terenie szkoły, z zachowaniem zasad opisanych w pkt.1.
- Przed wejściem na teren szkoły, rodzic/prawny opiekun dezynfekuje ręce płynem dezynfekcyjnym w dozowniku znajdującym się przed wejściem do szkoły, zgłasza pracownikowi spotkanie z nauczycielem podając swoje dane, cel spotkania oraz nazwisko nauczyciela.
- Pracownik szkoły ma prawo sprawdzić dane osobowe rodzica/prawnego opiekuna, który zgłasza spotkanie z nauczycielem na terenie szkoły.
- W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości dotyczących ucznia lub funkcjonowania szkoły, rodzic może kontaktować się z nauczycielem lub wychowawcą przez e-dziennik lub e-mailowo.
- Z pielęgniarką szkolną rodzic może kontaktować się telefonicznie oraz indywidualnie w sytuacjach szczególnych po spełnieniu wymagań określonych w pkt. 2, 3,4.
- Możliwy jest kontakt w sytuacjach koniecznych z sekretariatem szkoły: tel..857385026 lub wicedyrektorem szkoły te. 857385143
Kontakt ze szkołą może odbywać się w godzinach pracy szkoły.
Procedura przygotowania i wydawania posiłków w stołówce szkolnej na czas epidemii
Celem wdrażanych procedur jest:
- Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa dla pracowników i osób stołujących się w Szkole Podstawowej we Trzciannem.
- Minimalizacja ryzyka zakażenia uczniów oraz innych osób z zewnątrz, w tym dostawców.
- Ograniczanie liczby kontaktów na terenie szkoły w danym przedziale czasowym, w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem.
- Kompleksowe działanie dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemicznego.
- Ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny uczniów spożywających posiłki w szkole oraz pracowników świadczących pracę w trakcie pandemii koronowirusa COVID-19 na terenie szkoły zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Dokumenty związane:
- Wytyczne przeciwepidemiczne GIS,MZ,MEN dla szkół podstawowych oraz funkcjonowania stołówek szkolnych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 od 01 wrzesień2020r.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 maja 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 872).
1.Procedura została podzielona na dwie części
- Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników przygotowujących i wydających posiłki.
- Zapewnienie bezpieczeństwa uczniów spożywających posiłki w stołówce szkolnej.
Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników przygotowujących i wydających posiłki.
a) pracownicy restrykcyjnie przestrzegają zasad higieny, dobrych praktyk higienicznych utrzymują wysoki stopień higieny osobistej tym dbają o odpowiednią czystą i w razie potrzeby ochroną odzież .
b)pracownicy zachowują odległość między stanowiskami pracy co najmniej 1,5m chyba, że jest to niemożliwe stosują środki ochrony osobistej.
c)pracownicy przygotowujący posiłki przebywają tylko na terenie bloku żywieniowego.
d)przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
e)stosują środki higieny osobistej np.; fartuchy, rękawiczki, przyłbice, rękawiczki.
f)utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy ,opakowań produktów ,sprzętu kuchennego ,naczyń stołowych oraz sztućców (mycie naczyń w zmywarce z dodatkiem detergentów w tem.60°C.
g)po zakończeniu pracy pracownicy kuchni dokonują dezynfekcji powierzchni, sprzętu i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni i obieralni.
h)intendent dba o czystość magazynu spożywczego, wydaje towar kucharce .
i)intendent dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców. Zwraca uwagę na ubiór dostawcy; fartuch ,maseczka ,rękawiczki oraz na czystość samochodu ,którym dostarczany jest towar .Dostarczane pieczywo powinno być zabezpieczone np. ;przykryte czystym materiałem , papierem . Dostawca nie wchodzi na teren szkoły ,towar zostawia w wyznaczonym miejscu.
Zapewnienie bezpieczeństwa uczniów spożywających posiłki w stołówce szkolnej.
- przed wejściem do bloku żywieniowego znajduje się płyn do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu min. 60%
- korzystający uczniowie z posiłków na miejscu przed przyjściem do stołówki szkolnej myją i dezynfekują ręce środkiem
- przy każdym stoliku może konsumować dwie osoby, w odległości 1,5 m od siebie. Wprowadza się zmianowe wydawanie posiłków.
- Posiłki przynoszone są do stolika przez pracownika kuchni lub wyznaczoną osobę, a później po wyjściu osób stołujących się, naczynia odnoszone są do zmywalni
- Po każdej grupie czyszczone i dezynfekowane są blaty stołów, krzesełka oraz wierzy się stołówkę.
Procedura postępowania z odpadami dla osób stosujących środki zapobiegawcze w miejscu pracy w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa
Zgodnie z Wytycznymi Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii):
- Maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane
Procedura dezynfekcji zabawek i pomocy dydaktycznych
Dezynfekcja zabawek stanowi podstawową formę przeciwdziałania temu zjawisku oraz zapobiegania i przeciwdziałania oraz zwalczania COVID-19. Dezynfekcja polega na podjęciu czynności mających na celu niszczenie drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. W przypadku szkół i przedszkoli dezynfekowanie zabawek oznacza przede wszystkim niszczenie wirusów, bakterii, grzybów.
W czasie otwarcia szkoły w dobie epidemii COVID – 19 zarządza się podwójny zakres dezynfekcji: w czasie wyjścia dzieci z sali oraz po każdym dniu zabawy dziecka zabawkami przez niego użytymi.
W czasie epidemii zabawki są dezynfekowana po użyciu przez dziecko odłożonych do indywidualnego pojemnika zabawek. Zabawki z pojemnika są dezynfekowane
i odkładane na 48 – godzinną kwarantannę zanim powrócą na półkę do ponownego użycia.
Wszystkie zabawki dopuszczone do użytku dzieci należy czyścić w dwóch etapach:
Etap 1: mycie, czyszczenie, pranie
- Każdą zabawkę należy dokładnie wyczyścić — powierzchnię zabawki należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Pozwala to usunąć brud i tłuszcz oraz bakterie. Po umyciu każdej zabawki należy dokładnie wypłukać gąbkę.
- Należy zwracać uwagę na trudno dostępne miejsca — za pomocą małej szczoteczki należy także wyczyścić rowki, zagłębienia oraz chropowate powierzchnie.
- Niektóre zabawki można myć w zmywarce — zabawki twarde, niewielkich rozmiarów można również myć w zmywarce do naczyń, zalecana jest temperatura 82°C.
Etap 2: dezynfekcja
- Przed dezynfekcją każda zabawka powinna zostać umyta — dezynfekcja jest drugim etapem postępowania związanego z zapewnieniem bezpieczeństwa higienicznego zabawek, dlatego przeprowadzenie jej bez wcześniejszego umycia lub wyprania przedmiotów będzie bezcelowe.
- Zabawki powinny być dezynfekowane: zarejestrowanym środkiem nietoksycznym dla dzieci:
- środkiem utleniającym w rozcieńczeniu 1:100,
- dezynfekującą chusteczką nasączoną 70% alkoholem.
- Środków dezynfekujących należy używać zgodnie z zaleceniami producenta — skrócenie czasu dezynfekcji nie zapewni skuteczności całego procesu, natomiast jego wydłużenie może mieć szkodliwy wpływ na przedmiot.
- Jeżeli jest to możliwe — po dezynfekcji zabawki dobrze jest suszyć na wolnym powietrzu.
Sposoby czyszczenia i dezynfekcji poszczególnych zabawek
Zabawki plastikowe, metalowe, drewniane
Najłatwiejszą w utrzymaniu czystości grupą zabawek są te wykonane z plastiku, metalu lub drewna, w szczególności, jeżeli są to przedmioty dużych rozmiarów. Należy czyścić je za pomocą ciepłej wody z mydłem. Po myciu upewnić się, że zabawka została dokładnie wytarta i wysuszona. Następnie każdy przedmiot przecieramy ścierką nasączoną odpowiednim środkiem dezynfekującym.
Procedura mycia i dezynfekcji zabawek
Zabawki materiałowe
Zabawki wykonane z wszelkiego rodzaju puszystych materiałów oraz zabawki wypchane są określane jako zabawki miękkie. Najłatwiejszym sposobem czyszczenia jest wypranie
w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła do prania. Rzeczy, których nie można zanurzyć
w wodzie, należy czyścić w taki sposób, w jaki czyszczone są dywany lub tapicerki. W celu przeprowadzenia dezynfekcji do prania należy użyć proszku lub płynu o właściwościach dezynfekujących, a w odniesieniu do zabawek pranych bez pełnego zamoczenia – specjalnego preparatu w sprayu do dezynfekcji zabawek. Przed udostępnieniem dzieciom przedmioty muszą zostać dokładnie wysuszone.
W czasie epidemii COVID wszystkie zabawki materiałowe i pluszowe zostają usunięte
i schowane w zabezpieczonych workach – niemożliwe do użycia ze względu na brak możliwości skutecznej dezynfekcji
W czasie epidemii COVID 19 nie używa się instrumentów z ustnikami – są usunięte.
Plastelina, ciastolina, narzędzia do wycinania
Wszelkie narzędzia służące do przycinania ciastoliny i plasteliny należy myć i dezynfekować zgodnie z zasadami przewidzianymi dla zabawek plastikowych. Po umyciu każdy przedmiot przecieramy ścierką nasączoną odpowiednim środkiem dezynfekującym.
Po upływie czasu wskazanego przez producenta zabawkę należy opłukać wodą w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu użytego środka dezynfekującego.
Plastelinę oraz ciastolinę wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
Kredki
Ze względu na charakterystyczny surowiec, z którego wykonane są kredki – nie zaleca się mycia ich z użyciem wody. Kredki, z których korzysta więcej niż jedno dziecko, w celu dezynfekcji przecierać chusteczką nasączoną preparatem dezynfekującym.
Książki
Rutynowe czyszczenie książek powinno polegać na wycieraniu z kurzu suchą ściereczką. Widoczne zabrudzenia okładek przecierać lekko zwilżoną chusteczką. W celu dezynfekcji przetrzeć okładkę książki chusteczką nasączoną odpowiednim preparatem, a następnie wytrzeć do sucha.
W czasie epidemii COVID 19 nie używa się książek, puzzli, kredek i materiałów plastycznych do ogólnego użycia. Dopuszcza się używanie kredek indywidualnych trzymanych w indywidualnych szafkach lub pudełkach.
Nowe zabawki
Każda nowa zabawka przed udostępnieniem dzieciom musi zostać zdezynfekowana. Mycie na ogół można ograniczyć do przetarcia ściereczką nasączoną wodą z mydłem, do dezynfekcji zaś wystarczy przetarcie chusteczką z preparatem dezynfekującym. Maskotki
i inne przedmioty wykonane z materiału należy spryskać preparatem w sprayu.
Procedura przestrzegania zasad ochrony w pracowni informatycznej, innej
- Uczniowie bezpośrednio po wejściu do Sali /pracowni dezynfekują ręce.
- Uczniowie zajmują swoje miejsce do nauki, nie chodzą po Sali bez koniecznej potrzeby.
- Po zakończonych zajęciach, każdy uczeń dokonuje dezynfekcji klawiatury, pulpitu, pomocy dydaktycznej za pomocą papieru jednorazowego i przy użyciu środka dezynfekcyjnego
- Materiały do dezynfekcji odkładane są na stolik
Procedura przestrzegania zasad ochrony w czasie zajęć rewalidacyjnych
i specjalistycznych
- Uczniowie bezpośrednio po wejściu do Sali /pracowni dezynfekują ręce.
- Uczniowie zajmują swoje miejsce przeznaczone do prowadzenia zajęć, nie chodzą po Sali bez koniecznej potrzeby.
- Po zakończonych zajęciach, nauczyciel przeprowadza dezynfekcję pomocy wykorzystywanych na zajęciach i wietrzy salę.
- Materiały do dezynfekcji odkładane są na stolik.
- Przed wyjściem z Sali, uczniowie dezynfekują ręce.
Procedura korzystania z sal gimnastycznych
1.W szatni może przebywać tylko jedna grupa uczniów zachowując dystans.
2. Po przebraniu się uczniowie nie przebywają w szatni, wychodzą na korytarz zachowując dystans.
3.Wietrzenie sali gimnastycznej co godzinę, w razie potrzeby w czasie zajęć.
4.W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
5. Po zakończonych zajęciach wychowania fizycznego uczniowie myją ręce.
6.Uczestnicy zajęć pozalekcyjnych przychodzą w maseczkach i dezynfekują ręce przy wejściu.
7. Przy wejściu na salę gimnastyczną znajduje się pojemnik z płynem do dezynfekcji.