Ułatwienia dostępu

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Szkoła Podstawowa

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego, począwszy od roku 2000.

Oto krótka historia …

Data ta odsyła do tragicznych wydarzeń. Które miały miejsce w Dhace, stolicy Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji  21 lutego 1952 r pięciu studentów tutejszego Uniwersytetu organizuje pokojową demonstrację domagając się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

Niestety ten dzień jest dniem ich śmierci…

17 listopada 1999 roku na cześć tych wydarzeń UNESCO ustanowiło  święto, którym jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Został on ustanowiony po to, żeby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata. Chciano również zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych oraz ginących.

Na świecie istnieje około 6,5 tysiąca języków, z których połowa jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń.

Niektórzy naukowcy przewidują, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta obecnie używanych języków.

Tegoroczną tematyką Dnia,  jest „Wspieranie wielojęzyczności na rzecz edukacji włączającej i integracji społecznej”.

Teraz słów kilka o języku polskim…

Pan Rej wsławił się zasługami dla naszego języka, bo jako pierwszy  zaczął pisać  swoje dzieła w narodowym języku (a nie po łacinie).

A niechaj narodowie wżdy postronni znająiż Polacy nie gęsiiż swój język mają. .

Na całym świecie po polsku mówi około… 50 mln ludzi!  Duże polskojęzyczne społeczności znajdziemy m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii.

Tylko w języku polskim znajdują się litery: ą, ę, ż,

Swoistym ,,polskim sportem narodowym” jest słowotwórstwo. 🙂 Przykładowo, z czasownika „lecieć” można stworzyć „wylecieć”, „nalecieć”, „ulecieć”, „polecieć”, „przylecieć” i wszystkie mają inne znaczenie!

Nasze „szeleszczące” litery wprowadzają w zakłopotanie obcokrajowców.  Polacy mają do nich wyraźną słabość. Dowodem na to może być zorganizowany w 2010 roku ranking na najpiękniejsze polskie słowo, w którym zwyciężyło… „źdźbło”.

Język polski — obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego — to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata . Podobno Tolkien znający bardzo wiele języków, nie nauczył się go, gdyż stwierdził, że jest dla niego za trudny.

Inspiracje i materiały zaczerpnięte z zasobów internetowych.

Bożena Olechno