Rozpoczynamy II edycję projektu Ekologicznej Świetlicy – „ Świetlicowa Fabryka Tlenu”.. Głównymi organizatorem jest świetlica SP w Olsztynie pod patronatem Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Fundacji na rzecz Ochrony Środowiska i Zrównoważonej Urbanizacji Natura 2010 w Warszawie.
Pamiętacie braliśmy udział w I edycji pt. „ Świetlicowy Eko- warzywnik”. Naszym zadaniem było zasianie warzyw i ziół na parapecie okna oraz przeprowadzenie zajęć o zdrowym odżywianiu . Efektem tego projektu jest film z przebiegu naszej pracy umieszczony na youtubie.
W II edycji naszym zadaniem będzie zasianie ( co już zrobiliśmy) i wyhodowanie co najmniej 3 drzew z nasion. Uświadomienie korzyści płynących z hodowli drzew, zwiększenie w przestrzeni szkolnej obszarów zielonych, co wpłynie na poprawę stanu powietrza ,kształtowanie świadomości wpływu podejmowanych działań na stan naszego zdrowia.
Drzewa wytwarzają tlen potrzebny , wręcz niezbędny do naszego życia ,a co za tym idzie – dla istnienia życia na Ziemi. Bierzemy udział w tej inicjatywie, która pomoże zrozumieć naszym wychowankom, że nawet w najbliższym otoczeniu mamy wpływ na poprawę jakości naszego życia.
KILKA CIEKAWOSTEK O DRZEWACH
- Drzewa są najdłuższymi żywymi organizmami na Ziemi i nigdy nie umierają ze starości. To owady, choroby i ludzie przyczyniają się do ich przedwczesnej śmierci.
- Na świecie jest około sześćdziesiąt razy więcej drzew niż ludzi.
- Jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-70C.
- Średnio jedno drzewo produkuje około stu metrów sześciennych tlenu rocznie.
- Ziemia traci co roku prawie sto milionów drzew .
„NIE BYŁO NAS, BYŁ LAS, NIE BĘDZIE NAS, BĘDZIE LAS”
Pod takim hasłem rozpoczynamy naszą przygodę. Ciekawi jesteśmy co nam wyrośnie. Sadzimy: orzechy, cytryny, pomarańcze, kiwi, awokado, sosnę, jabłoń, gruszkę, klon. Posialiśmy też nasiona tui oraz banana. Teraz podlewamy i czekamy co nam wyrośnie.
Iwona Kamińska