Dnia 24 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Origami. Origami o sztuka składania papieru, znana w Japonii od najdawniejszych czasów. Dziś bardzo rozpowszechniona i ogromnie popularna. Podstawową zasadą origami jest zaginanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich kierunkach – powstałe w ten sposób płaszczyzny są tylko nakładane na siebie symetrycznie. Według Japończyków origami pomaga w nauce matematyki i geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Najpopularniejszą z form z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie.
Z powstaniem orgiami związana jest historia pewnej japońskiej dziewczynki- Sasaki Sadako, napromieniowanej podczas zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Dziewczynka wierzyła, że ten, kto zrobi 1000 żurawi z papieru, może wypowiedzieć jedno życzenie, które się spełni. Sadako udało się wykonać ich 644, pozostałe zrobili koledzy i przyjaciele po jej śmierci. Postać Sadako stała się symbolem pokoju w Japonii i na świecie. Na pomniku w Parku Pokoju, który przedstawia dziewczynkę trzymającą w rękach złotego żurawia, znajduje się napis: This is our cry. This is our prayer. Peace in the world. (To jest nasz płacz. To jest nasza modlitwa. Pokój na świecie.)
Uczniowie klas 0-3 poznali technikę orgiami. Uczestniczyli w krótkich zajęciach z tej sztuki. Nauczyli się składać z papieru łódki, motylki , samoloty, kubki. Techniki tej uczyli przeszkoleni członkowie Małego Samorządu Uczniowskiego. Początkujący origamiści musieli wykazać się dużym skupieniem i wyobraźnią, co dało na koniec zajęć dużo frajdy i radości z wykonanych prac.
Prace uczniów stały się ozdobą klas i korytarza szkolnego.
Opiekun Małego Samorządu Uczniowskiego
Elżbieta Kozłowska